audacity - en to it translation catalogue (601 entries)

en:       Tracks: %d
it:        Tracce: %d

en:   Mix length: %f sec
it: ..Durata Mix: %f sec

en:  (disabled)
it:  (disabilitato)

en:  File...
it: . File...

en:  Huge!
it: .Enorme!

en:  window
it:  finestra

en: &Analyze
it: &Analizza

en: &Close
it: &Chiudi

en: &Delete
it: Elimina

en: &Edit
it: Modifica

en: &Export as %s...
it: &Esporta come %s...

en: &Fit in Window
it: Adatta alla &finestra

en: &Generate
it: &Genera

en: &Help
it: Aiuto

en: &Import Audio...
it: &Importa audio...

en: &New
it: &Nuovo

en: &Open...
it: Apri...

en: &Preferences...
it: &Preferenze...

en: &Project
it: &Progetto

en: &Quick Mix
it: &Mix Veloce

en: &Redo
it: &Ripristina

en: &Remove Track(s)
it: &Rimuovi tracce

en: &Save Project
it: &Salva il Progetto

en: &Silence
it: &Silenzio

en: &Trim
it: Elimina fuori dalla selezione

en: &View
it: &Visualizza

en: (Not all combinations of headers
    and encodings are possible.)
it: (Non sono possibili tutte le combinazioni di intestazione
    e codifica.)

en: 1-byte offset
it: 1 byte offset

en: 16-bit
it: 16 bit

en: 8-bit
it: 8 bit

en: A New Digital Audio Editor
it: Un nuovo Editor per l'audio digitale

en: About Audacity
it: Informazioni su Audacity

en: About Audacity...
it: Informazioni su Audacity...

en: Action
it: Azione

en: Add
it: Aggiungi

en: Adjusted envelope.
it: Inviluppo aggiustato.

en: Adjustment Delay:
it: Aggiusta il ritardo:

en: Adjustment Settings
it: Aggiusta le impostazioni

en: Adjustment Window:
it: Aggiusta la finestra:

en: Align
it: Allinea

en: Align End with Cursor
it: Allinea la fine col cursore

en: Align End with Selection End
it: Allinea la fine con la fine della selezione

en: Align End with Selection Start
it: Allinea la fine con l'inizio della selezione

en: Align Group End with Cursor
it: Allinea la fine del gruppo col cursore

en: Align Group End with Selection End
it: Allinea la fine del gruppo con la fine della selezione

en: Align Group End with Selection Start
it: Allinea la fine del gruppo con l'inizio della selezione

en: Align Group with Cursor
it: Allinea il gruppo col cursore

en: Align Group with Selection End
it: Allinea il gruppo con la fine della selezione

en: Align Group with Selection Start
it: Allinea il gruppo con l'inizio della selezione

en: Align Tracks &Together
it: Allinea sempre le &tracce

en: Align Tracks Together
it: Allinea tutte le tracce

en: Align with &Cursor
it: Allinea col &cursore

en: Align with &Zero
it: Allinea con &zero

en: Align with Cursor
it: Allinea col cursore

en: Align with Selection &End
it: Allinea con la fin&e della selezione

en: Align with Selection &Start
it: Allinea con l'inizio della &selezione

en: Align with Selection End
it: Allinea con la fine della selezione

en: Align with Selection Start
it: Allinea con l'inizio della selezione

en: Align with Zero
it: Allinea con Zero

en: Align...
it: Allinea...

en: Aligned end with sel0
it: Allineata la fine con sel0

en: Aligned end with sel1
it: Allineata la fine con sel1

en: Aligned group end with sel0
it: Allineata la fine del gruppo con sel0

en: Aligned group with sel0
it: Allineato il gruppo con sel0

en: Aligned group with sel1
it: Allineato il gruppo con sel1

en: Aligned tracks
it: Tracce allineate

en: Aligned with sel0
it: Allineato con sel0

en: Aligned with sel1
it: Allineato con sel1

en: Aligned with zero
it: Allinea con zero

en: All files (*.*)|*.*
it: Tutti i file (*.*)|*.*

en: All files (*.*)|*.*|Audacity projects (*.aup)|*.aup|WAV files (*.wav)|*.wav|AIFF files (*.aif)|*.aif|AU files (*.au)|*.au|IRCAM files (*.snd)|*.snd|MP3 files (*.mp3)|*.mp3
it: Tutti i file (*.*)|*.*|Progetti Audacity  (*.aup)|*.aup|Files WAV (*.wav)|*.wav|File AIFF  (*.aif)|*.aif|Files AU (*.au)|*.au|IFile RCAM (*.snd)|*.snd|File MP3  (*.mp3)|*.mp3

en: All files (*.*)|*.*|MIDI files (*.mid)|*.mid|Allegro files (*.gro)|*.gro
it: Tutti i file (*.*)|*.*|File MIDI (*.mid)|*.mid|File Allegro (*.gro)|*.gro

en: All files (*.*)|*.*|WAV files (*.wav)|*.wav|AIFF files (*.aif)|*.aif|AU files (*.au)|*.au|IRCAM files (*.snd)|*.snd|MP3 files (*.mp3)|*.mp3|Ogg Vorbis files (*.ogg)|*.ogg
it: Tutti i file (*.*)|*.*|File WAV (*.wav)|*.wav|File AIFF (*.aif)|*.aif|File AU (*.au)|*.au|IFile RCAM (*.snd)|*.snd|File MP3 (*.mp3)|*.mp3|File Ogg Vorbis (*.ogg)|*.ogg

en: Amplification (dB):
it: Amplificazione (dB):

en: Amplification Settings
it: Impostazioni amplificazione

en: Amplify
it: Amplifica

en: Amplify by Dominic Mazzoni
it: Amplifica di Dominic Mazzoni

en: Amplify...
it: Amplifica...

en: Amplifying
it: Sto amplificando

en: Amplitude (0-1)
it: Ampiezza (0-1)

en: Applied effect: %s
it: Effetto applicato: %s

en: Applied effect: %s %.1f dB
it: Effetto applicato: %s %.1f dB

en: Applied effect: %s %d stages, %.0f%% wet, frequency = %.1f Hz, start phase = %.0f deg, depth = %d, feedback = %.0f%%
it: Effetto applicato: %s %d, %.0f%% wet, frequency = %.1f Hz, start phase = %.0f deg, depth = %d, feedback = %.0f%%

en: Applied effect: %s change window = %d samples
it: Effetto applicato: %s change window = %d campioni

en: Applied effect: %s delay = %f seconds, decay factor = %f
it: Effetto applicato: %s ritardo = %f secondi, fattore di decadimento = %f

en: Applied effect: %s frequency = %.0f Hz, boost = %.0f dB
it: Effetto applicato: %s frequenza = %.0f, incremento = %.0f dB

en: Applied effect: %s frequency = %.1f Hz, start phase = %.0f deg, depth = %.0f%%, resonance = %.1f, frequency offset = %.0f%%
it: Effetto applicato: %s frequenza = %.1f, start phase = %.0f deg, depth = %.0f%%, risonanza = %.1f, frequency offset = %.0f%%

en: Applied effect: Generate %s %s wave, frequency = %.2f Hz, amplitude = %.2f
it: Effetto applicato: Genera %s %s onda, frequenza = %.2f Hz, ampiezza = %.2f

en: Applied effect: Generate Silence
it: Effetto applicato: Genera silenzio

en: Applied effect: Generate White Noise
it: Effetto applicato: Genera rumore bianco

en: Appling Nyquist Effect...
it: Sto applicando l'effetto Nyquist

en: Applying Phaser
it: Sto applicando il Phaser

en: Applying Wahwah
it: Sto applicando l'effetto Wahwah

en: Aqua Graphics (MacOS)
it: Tema Aqua (MacOS)

en: Artist:
it: Artista:

en: Assign Defaults
it: Imposta come predefinito

en: At 44100 Hz, 16-bits per sample, the estimated number of
    simultaneous tracks that could be played at once: %.1f
it: A 44100 Hz, 16-bits per campione, il numero stimato di
    tracce simultanee che possono essere riprodotte: %.1f

en: Audacious!
it: Audace!

en: Audacity Control Toolbar
it: Barra di controllo di Audacity

en: Audacity First Run
it: Primo avvio di Audacity

en: Audacity Preferences
it: Preferenze Audacity

en: Audacity could not find a place to store temporary files.
    Please enter an appropriate directory in the preferences dialog.
it: Impossibile trovare un posto dove salvare i file temporanei.
    Per favore, specifica una cartella adatta nelle preferenze.

en: Audacity did not recognize the type of this file.
    If it is uncompressed, try importing it using "Import Raw"
it: Audacity non ha riconosciuto questo tipo di file.
    Se è in formato non compresso, prova a importarlo usando "Importa Raw"

en: Audacity does not export MP3 files directly, but instead uses LAME, an MP3 exporting library available separately.  See the documentation for more information.
    
    Would you like to locate LameLib now?
it: Audacity non esporta direttamente in file MP3 ma usa invece LAME, una libreria per l'esportazione MP3 disponibile separatamente.  Consulta la documentazione per ulteriori informazioni.
    
    Desideri cercare ora la libreria Lame?

en: Audacity does not export MP3 files directly, but instead uses the
    freely available LAME library to handle MP3 file encoding.  You must
    obtain lame_enc.dll separately, by downloading the LAME MP3 encoder,and then locate this file for Audacity.  You only need to do this once.
    
    Would you like to locate lame_enc.dll now?
it: Audacity non esporta direttamente in file MP3 ma usa la libreria LAME per l'encoding
    E' necessario ottenere il lame_enc.dll separatamente scaricandolo il LAME MP3 encoder, e individuarlo questo file per Audacity.  Lo devi fare solo una volta.
    
    Desideri cercare ora lame_enc.dll?

en: Audacity does not export MP3 files directly, but instead uses the 
    freely available LAME library to handle MP3 file encoding.  You must 
    obtain libmp3lame.so separately, either by downloading it or building 
    it from the sources, and then locate the file for Audacity.  You only 
    need to do this once.
    
    Would you like to locate libmp3lame.so now?
it: Audacity non esporta direttamente in file MP3 ma invece usa la libreria LAME per l'encoding
    E' necessario ottenere il libmp3lame.so separatamente scaricandolo e compilandolo dai sorgenti  e localizzare questo file per Audacity.  Lo devi fare solo una volta.
    
    Desideri cercare ora libmp3lame.so?

en: Audacity is a free program being written by a team of developers using Sourceforge, an online service for open-source projects.  It is based on the wxWindows toolkit and is available for Windows, MacOS 9 and X, Linux, and other Unix-like systems.
it: Audacity è un programma libero, sviluppato da un team usando Sourceforge, un servizio per progetti open-source.  E' basato sul wxWindows toolkit ed è disponibile per Windows, MacOS, and Linux.

en: Audacity is now going to exit.  Please launch Audacity again to use the new temporary directory.
it: Audacity ora sta per uscire.  Per favore apri Audacity nuovamente per usare la nuova cartella temporanea.

en: Audacity projects (*.aup)|*.aup
it: Progetti Audacity (*.aup)|*.aup

en: Audacity was expecting a library named "%s".  Are you sure you want to attempt to export MP3 files using "%s"?
it: Audacity si aspettava una libreria chiamata "%s".  Sei sicuro di voler tentare ad esportare un file MP3 usando  "%s"?

en: Audio Track
it: Traccia audio

en: Author:
it: Autore:

en: Automatic Volume Control
it: Controllo automatico del volume

en: Automatic Volume Control by Vincent A. Busam
it: Controllo automatico del volume è di Vincent A. Busam

en: Automatic Volume Control...
it: Controllo automatico del volume...

en: Autoscroll while playing
it: Autoscroll durante la riproduzione

en: Bad: block %d sample %d
it: Male: blocco %d campione %d

en: BassBoost by Nasca Octavian Paul
it: BassBoost a cura di Nasca Octavian Paul

en: Block size should be in the range 1 - 1024 KB.
it: La dimensione dei blocchi deve essere compresa nell'intervallo 1 - 1024 KB.

en: Boost (dB):
it: Amplifica (dB):

en: Boosting Bass Frequencies
it: Amplifica le frequenze basse

en: Cancel
it: Cancella

en: Cannot export audio in this format.
it: Impossibile esportare l'audio in questo formato.

en: Cannot export audio to %s
it: Impossibile esportare in %s

en: Change track name to:
it: Cambia il nome della traccia in:

en: Changed '%s' to %d Hz
it: Modificato %s in %d Hz

en: Changed '%s' to %s
it: Modificato '%s' in %s

en: Changed '%s' to %s display
it: Modificato %s in %s display

en: Changed Selection Region
it: Cambiata la regione selezionata

en: Changes to temporary directory will not take effect until Audacity is restarted
it: I cambiamenti alla cartella temporanea non saranno effettuati fino a che Audacity non sarà riavviato

en: Changing volume
it: Sto cambiando il volume

en: Checking file pointer leaks:
it: Controllando file pointer leaks:

en: Choose Language for Audacity to use:
it: Scegli la lingua per Audacity:

en: Choose a location to place the temporary directory
it: Seleziona un percorso per la cartella temporanea

en: Choose...
it: Scegli...

en: Cleaning up temporary files...
it: Sto eliminando i file temporanei

en: Clear
it: Elimina

en: Click and drag to adjust relative size of stereo tracks.
it: Clicca e trascina per aggiustare la dimensione relativa delle tracce stereo.

en: Click and drag to edit the amplitude envelope
it: Clicca e trascina per modificare l'inviluppo d'ampiezza

en: Click and drag to edit the samples
it: Clicca e trascina per modificare i campioni

en: Click and drag to move a track in time
it: Clicca e trascina per muovere una traccia nel tempo

en: Click and drag to move left selection boundary.
it: Clicca e trascina per muovere il confine sinistro della selezione.

en: Click and drag to move right selection boundary.
it: Clicca e trascina per modificare il confine destro della selezione.

en: Click and drag to resize the track.
it: Clicca e trascina per ridimensionare la traccia.

en: Click and drag to select audio
it: Clicca e trascina per selezionare l'audio

en: Click to Zoom In, Shift-Click to Zoom Out
it: Clicca per Zoom avanti, Shift-Click per Zoom indietro

en: Close
it: Chiudi

en: Command-line exporting is only supported on UNIX
it: L'esportazione a riga di commando è supportata solo da UNIX

en: Command-line options supported:
      -help (this message)
      -test (run self diagnostics)
      -blocksize ### (set max disk block size in bytes)
    
    In addition, specify the name of an audio file or Audacity project
    to open it.
it: Opzioni riga di commando supportate:
      -aiuto (questo messaggio)
      -test (avvia autodiagnosi)
      -blocksize ### (imposta la massima dimensione dei blocchi su disco in bytes)
    
    In aggiunta specifica il nome di un file di progetto Audacity
    per aprirlo.

en: Commands
it: Comandi

en: Comments:
it: Commenti:

en: Compressing
it: Compressione

en: Compressor
it: Compressore

en: Copy
it: Copia

en: Could not open MP3 encoding library!
it: Impossibile aprire la libreria per la codifica Mp3!

en: Could not open file:
it: Impossibile aprire il file:

en: Could not save project.  Perhaps %s is not writeable,
    or the disk is full.
it: Impossibile salvare il progetto.   Forse non è possibile scrivere su %s,
    oppure il disco è pieno.

en: Couldn't open the Audacity Help file.
it: Impossibile aprire il file di aiuto di Audacity.

en: Couldn't write to file:
it: Impossibile scrivere sul file:

en: Created new audio track
it: Nuova traccia audio creata

en: Created new label track
it: Nuova traccia etichetta creata

en: Created new project
it: Nuovo progetto creato

en: Creating Noise Profile
it: Sto creando un profilo di rumore

en: Credits
it: Crediti

en: Cursor or Selection Restore
it: Ripristino posizione cursore o selezione

en: Cursor or Selection Save
it: Salvataggio posizione cursore o selezione

en: Cursor to Selection End
it: Cursore alla fine della selezione

en: Cursor to Selection Start
it: Cursore all'inizio della selezione

en: Cursor to Track End
it: Cursore alla fine della traccia

en: Cursor to Track Start
it: Cursore all'inizio della traccia

en: Cursor: %.3lf NTSC frames (29.97 fps)   %s
it: Cursore: %.3lf fotogrammi NTSC (29.97 fps)... %s

en: Cursor: %.3lf PAL frames (25 fps)   %s
it: Cursore: %.3lf PAL frames (25 fps)   %s

en: Cursor: %.3lf film frames (24 fps)   %s
it: Cursore: %.3lf film frames (24 fps)   %s

en: Cursor: %.4f sec (%d Hz) (%s) = %f,    Peak: %.4f sec (%d Hz) (%s)
it: Cursore: %.4f sec (%d Hz) (%s)= %f,    Picco: % 4f sec (%d Hz) (%s)

en: Cursor: %02i:%02i:%06.3lf cdda min:sec:frames (75 fps)   %s
it: Cursore: %02i:%02i:%06.3lf cdda min:sec:frames (75 fps)   %s

en: Cursor: %d Hz (%s) = %d dB    Peak: %d Hz (%s)
it: Cursore: %d Hz (%s) = %d dB    Picco: %d Hz (%s)

en: Cursor: %i+%04i cdda sectors+bytes (2352 bytes per sector)   [based on rate = %7.1f - for use with 44100 only]
it: Cursore: %i+%04i settori cdda+ bytes (2352 bytes per settore)...[basato sulla frequenza = %7.1f - per l'uso solo con 44100]

en: Cursor: %i+%i sec+samples   [based on rate = %7.1f - use Set Rate to reset/set]
it: Cursore: %i+%i sec+campioni   [basato sulla frequenza = %7.1f - usa Imposta Frequenza per resettare/impostare]

en: Cursor: %i:%02i+%i min:sec+samples   [based on rate = %7.1f - use Set Rate to reset/set]
it: Cursore: %i:%02i+%i min:sec+campioni   [basato sulla frequenza = %7.1f - usa Imposta Frequenza per resettare/impostare]

en: Cursor: %i:%09.6f min:sec   %s
it: Cursore: %i:%09.6f min:sec   %s

en: Cursor: %i:%09.6lf min:sec   [based on rate = %7.1f - use Set Rate to reset/set]
it: Cursore: %i:%09.6lf min:sec   [basato sulla frequenza  %7.1f - usa Imposta Frequenza per resettare/impostare]

en: Cursor: %lf sec   %s
it: Cursore: %lf sec   %s

en: Cursor: %lf sec   [based on rate = %7.1f - use Set Rate to reset/set]
it: Cursore: %lf sec   [basato sulla frequenza = %7.1f - usa Imposta Frequenza per resettare/impostare]

en: Cursor: %li samples   [based on rate = %7.1f - use Set Rate to reset/set]
it: Cursore: %li campioni   [basato sulla frequenza = %7.1f - usa Imposta Frequenza per resettare/impostare]

en: Cut
it: Taglia

en: Cut (%d, %d) failed.
it: Taglio (%d, %d) fallito.

en: Cut to the clipboard
it: Taglia negli appunti

en: Cut: %d - %d
it: Taglia: %d - %d

en: D&uplicate
it: D&uplica

en: Default Sample Format:
it: Formato predefinito:

en: Default Sample Rate:
it: Frequenza di campionamento predefinita:

en: Delay time (seconds):
it: Tempo del ritardo (secondi):

en: Delete
it: Elimina

en: Deleted %.2f seconds at t=%.2f
it: Eliminati %.2f secondi a t=%.2f

en: Depth (%):
it: Profondità (%):

en: Depth:
it: Profondità:

en: Description:
it: Descrizione:

en: Device:
it: Dispositivo:

en: Directories
it: Cartelle

en: Directory %s does not exist. Create it?
it: La cartella %s non esiste. La creo?

en: Directory %s is not writable
it: Impossibile scrivere nella cartella %s

en: Discard
it: Abbandona

en: Discard undo data
it: Abbandona dati annullamento

en: Disk # blocks:
it: Disk # blocchi:

en: Disk Block Size (KB):
it: Dimensione blocchi su disco (KB):

en: Dock Control Toolbar
it: Barra degli strumenti di controllo integrata

en: Dock Edit Toolbar
it: Barra degli strumenti di modifica integrata

en: Documentation Writer
it: Documentazione di

en: Doing correctness check...
it: Sto facendo il controllo di correttezza...

en: Don't allow clipping
it: Non è consentito il clipping

en: Down Octave
it: Ottava sotto

en: Drag the label vertically to change the order of the tracks.
it: Trascina verticalmente l'etichetta per cambiare l'ordine delle tracce.

en: Draw Tool
it: Strumento disegno

en: Duplicate
it: Duplica

en: Duplicated
it: Duplicata

en: E&xit
it: Esci

en: Edit ID3 Tags
it: Modifica i Tag ID3

en: Edit ID3 Tags (for MP3 exporting)
it: Modifica i Tag ID3 (per l'esportazione in MP3)

en: Edit ID3 Tags...
it: Modifica i tag ID3...

en: Edit the ID3 tags for the MP3 file
it: Modifica i tag ID3 per il file MP3

en: Edit the original in place
it: Modifica l'originale sul posto

en: Effec&t
it: Effet&ti

en: Effects programmer
it: Programmatore effetti

en: Elapsed time: %f sec
it: Tempo trascorso: %f sec

en: Enable Edit Toolbar
it: Abilita la barra degli stumenti di modifica

en: Enabled
it: Abilitato

en: Encoding:
it: Codifica:

en: Enhanced Autocorrelation
it: Autocorrelazione avanzata

en: Enter Nyquist Command:
it: Scrivi comando Nyquist:

en: Enter a rate in Hz (samples per second):
it: Immetti una frequenza in Hz (campioni per secondo):

en: Enter a sample rate in Hz (per second) between 1 and 100000:
it: Immetti una frequenza in Hz (per secondo) tra 1 e 100000:

en: Enter the decay factor:
it: Immetti il fattore di decadimento:

en: Envelope Tool
it: Strumento Inviluppo

en: Error
it: Errore

en: Error (file may not have been written): %s
it: Errore (il file potrebbe non essere stato salvato): %s

en: Error opening audio device.
    (Change the device in the Preferences dialog.)
it: Errore durante l'apertura del dispositivo audio.
    (Modifica il dispositivo nelle preferenze.)

en: Error parsing Allegro file.
it: Errore importando Allegro file.

en: Error parsing MIDI file.
it: Errore importando MIDI file.

en: Error reading Audacity Project %s in line %d
it: Errore durante la lettura di un progetto Audacity %s nella linea %d

en: Errors in %d/%d blocks
it: Errori in %d/%d blocchi

en: Exit
it: Esci

en: Expected %d bytes, got %d bytes.
it: Byte previsti %d, Byte ricevuti %d.

en: Expected len %d, track len %d.
it: Len previsti %d, Len traccia %d.

en: Expected to read %d samples, got %d samples.
it: Campioni previsti %d, Campioni ricevuti %d.

en: Export
it: Esporta

en: Export &Labels...
it: Esporta &Etichette...

en: Export As
it: Esporta come

en: Export As (lossy)
it: Esporta come (perdita di qualità)

en: Export Benchmark Data As:
it: Esporta dati Benchmark come:

en: Export Labels
it: Esporta etichette

en: Export Labels As:
it: Esporta etichette come:

en: Export MP3
it: Esporta MP3

en: Export Selection As
it: Esporta selezione come

en: Export Selection As (lossy)
it: Esporta selezione come (perdità di qualità)

en: Export Selection as %s...
it: Esporta selezione come %s...

en: Export Spectral Data As:
it: Esporta Spectral Data come:

en: Export as %s...
it: Esporta come %s...

en: Export...
it: Esporta...

en: Exporting the entire project as Ogg Vorbis
it: Esportazione dell'intero progetto in formato Ogg Vorbis

en: Exporting the entire project as a %s file
it: Esporta il progetto in un file %s

en: Exporting the entire project as an mp3
it: Esporta il progetto come un mp3

en: Exporting the selected audio as Ogg Vorbis
it: Esporta l'audio selezionato come Ogg Vorbis

en: Exporting the selected audio as a %s file
it: Esporta l'audio selezionato come un file %s

en: Exporting the selected audio as an mp3
it: Esporta l'audio selezionato come un mp3

en: FFT Filter
it: Filtro FFT

en: FFT Filter by Dominic Mazzoni
it: Filtro FFT a cura di Dominic Mazzoni

en: FFT Filter...
it: Filtro FFT...

en: FFT Size
it: Dimensione FFT

en: Fade In
it: Fade in

en: File Format
it: Formato file

en: File Formats
it: Formati file

en: File not large enough to analyze.
it: Il file non è grande abbastanza per l'analisi.

en: Find Library
it: Cerca libreria

en: Fit entire project in window
it: Adatta l'intero progetto alla finestra

en: Fit in Window
it: Adatta alla finestra

en: Fit selection in window
it: Adatta la selezione alla finestra

en: Float Control Toolbar
it: Barra degli strumenti di controllo separata

en: Float Edit Toolbar
it: Barra degli strumenti di modifica separata

en: Format:
it: Formato:

en: Free Space:
it: Spazio libero:

en: Frequency (Hz)	Level (dB)
it: Frequenza (Hz)	Livello (dB)

en: Frequency (Hz):
it: Frequenza (Hz):

en: Frequency / Hz
it: Frequenza / Hz

en: Frequency Analysis
it: Analisi di frequenza

en: Generate Tone
it: Genera tono

en: Generating Silence
it: Sto generando il silenzio

en: Generating Tone
it: Sto generando il tono

en: Generating White Noise
it: Sto generando rumore bianco

en: Genre:
it: Genere:

en: Get Noise Profile
it: Dai Profilo Rumore

en: Grayscale
it: Scala di grigi

en: HTML Help Books (*.htb)|*.htb
it: File di aiuto HTML (*.htb)|*.htb

en: Header:
it: Intestazione:

en: History
it: Cronologia

en: ID3 tag exporting disabled
it: Esportazione tag ID3 disabilitata

en: ID3 tag exporting enabled
it: Esportazione tag ID3 abilitata

en: ID3v1 (more compatible)
it: ID3v1 (maggiore compatibilità)

en: ID3v2 (more flexible)
it: ID3v2 (maggiore flessibilità)

en: Import
it: Importa

en: Import &MIDI...
it: Importa &MIDI

en: Import Audio
it: Importa audio

en: Import Labels...
it: Importa etichette...

en: Import MIDI
it: Importa MIDI

en: Import Raw &Data...
it: Importa RAW &Data..

en: Import Raw Data
it: Importa Raw Data

en: Imported '%s'
it: '%s' importato

en: Imported MIDI from '%s'
it: Importato MIDI da '%s'

en: Imported labels from '%s'
it: Importate etichette da '%s'

en: Imported raw audio from '%s'
it: Importato raw audio da '%s'

en: Importing
it: Sto importando

en: Importing %s file...
it: Sto importando il file %s...

en: Information
it: Informazioni

en: Interface
it: Interfaccia

en: Internal logic fault
it: Errore logico interno

en: Introduction
it: Introduzione

en: Invalid Vorbis bitstream header
it: Intestazione bitstream Vorbis non valida

en: Invalid rate.
it: Frequenza non valida.

en: Invert
it: Inverti

en: Inverting
it: Sto invertendo

en: Keyboard
it: Tastiera

en: Keys
it: Tasti

en: LADSPA plug-in suppport disabled
it: Supporto per il plug-in LADSPA disabilitato

en: LADSPA plug-in suppport enabled
it: Supporto per il plug-in LADSPA abilitato

en: LFO Frequency (Hz):
it: Frequenza LFO (Hz):

en: LFO Start Phase (deg.):
it: Inizio fase LFO (deg):

en: Label Track
it: Traccia etichetta

en: Ladspa Effect Settings
it: Preferenze effetti Ladspa

en: Lag (seconds)	Frequency (Hz)	Level
it: Lag (secondi)	frequenza (Hz)	 livello

en: Language:
it: Lingua:

en: Left Channel
it: Canale sinistro

en: Left,
it: Sinistro;

en: Left-Click to Zoom In, Right-Click to Zoom Out
it: Click sinistro Zoom avanti;Click destro Zoom indietro

en: Left=Zoom In, Right=Zoom Out, Middle=Normal
it: Sinistro=Zoom avanti; Destro=Zoom indietro; Centro=Normale

en: Less
it: Meno

en: Levels to discard:
it: Livelli di annullamento:

en: Linear frequency
it: Frequenza lineare

en: Location:
it: Percorso:

en: Log frequency
it: Frequenza di log

en: MP3 Export Setup
it: Preferenze esportazione MP3

en: MP3 Library Version:
it: Versione libreria MP3:

en: MP3 exporting plugin not found
it: Il plugin per l'esportazione MP3 non è stato trovato

en: MP3 importing disabled
it: Importazione MP3 disabilitata

en: MP3 importing enabled
it: Importazione MP3 abilitata

en: Made '%s' a stereo track
it: Creata '%s' una traccia stereo

en: Main Logo
it: Logo principale

en: Make Stereo Track
it: Crea una traccia stereo

en: Make a copy of the file to edit
it: Crea una copia del file da modificare

en: Master Gain Control
it: Controllo volume principale

en: Max number of tracks to mix in real time: %f
it: Numero di tracce massime da mixare in tempo reale: %f

en: Maximum Frequency (Hz):
it: Frequenza massima (Hz):

en: Maximum frequency must be in the range 100 Hz - 100,000 Hz
it: La frequenza massima deve essere compresa tra 100 Hz - 100.000 Hz

en: Media read error
it: Errore di lettura

en: Minimum Change %:
it: Cambiamento minimo %:

en: Minimum Change Window:
it: Finestra Cambiamento minimo:

en: Mixing tracks
it: Sto mixando le tracce

en: More
it: Esteso

en: Move Track Down
it: Sposta la traccia in basso

en: Move Track Up
it: Sposta la traccia in alto

en: Moved '%s' %s
it: Spostato '%s' %s

en: Moved Sample
it: Campione spostato

en: Mute
it: Muto

en: Name...
it: Nome...

en: New
it: Nuovo

en: New &Audio Track
it: Nuova traccia &audio

en: New &Label Track
it: Nuova etichetta

en: New Audio Track
it: Nuova traccia audio

en: New Label Track
it: Nuova traccia etichetta

en: New Peak Amplitude (dB):
it: Nuovo picco ampiezza (dB):

en: New Temporary Directory
it: Nuova cartella temporanea

en: New Value
it: Nuovo valore

en: No tracks are selected!
    Choose Export... to export all tracks.
it: Nessuna traccia selezionata!
    Scegli Esporta... per esportare tutte le tracce.

en: Noise Removal
it: Rimozione rumore

en: Noise Removal by Dominic Mazzoni
it: Rimozione rumore a cura di Dominic Mazzoni

en: Noise Removal...
it: Rimozione rumore...

en: None
it: Nessuno

en: Not SPECIFIED YET!
it: NON ANCORA SPECIFICATO!

en: Not a valid or supported MP3 encoding library!
it: Libreria per la codifica MP3 non valida o supportata!

en: Not an Ogg Vorbis file
it: Non è un file Ogg Vorbis

en: Not enough data selected.
it: I dati selezionati non sono sufficienti.

en: Note Track
it: Note traccia

en: Nothing selected.
it: Nessuna selezione.

en: Nothing to redo
it: Nulla da ripristinare.

en: Nothing to undo
it: Nulla da annullare

en: Number of Edits :
it: Numero di operazioni:

en: Number of edits should be in the range 1 - 10000.
it: Il numero delle operazioni di modifica deve essere compreso tra 1 e 10000

en: Nyquist did not return audio.
it: Nyquist non ha restituito audio.

en: Nyquist returned the value: %d
it: Nyquist ha restituito il valore: %d

en: Nyquist returned the value: %f
it: Nyquist ha restituito il valore: %f

en: Nyquist returned too many audio channels.
it: Nyquist ha restituito troppi canali audio.

en: OGG Export Setup
it: Preferenze esportazione OGG

en: OGG Quality:
it: Qualità OGG:

en: Ogg Vorbis importing disabled
it: Importazione OGG Vorbis disabilitata

en: Ogg Vorbis importing enabled
it: Importazione OGG Vorbis abilitata

en: Ogg Vorbis support is not included in this build of Audacity
it: Il supporto di Ogg Vorbis non è incluso in questa versione di Audacity

en: Online Help
it: Aiuto in linea

en: Online Help Index
it: Indice dell'aiuto in linea

en: Online Help Index...
it: Indice dell'aiuto in linea...

en: Online Help...
it: Aiuto in linea...

en: Only LAMELib|LAMELib|Shared Libraries (*)|*
it: Solo LAMELib|LAMELib|Librerie condivise (*)|*

en: Only LameLib|LameLib|All Files (*)|*
it: Solo LAMELib|LAMELib|Tutti i file (*)|*

en: Only lame_enc.dll|lame_enc.dll|Dynamically Linked Libraries (*.dll)|*.dll|All Files (*.*)|*
it: Solo lame_enc.dll|lame_enc.dll|Librerie a collegamento dinamico (*.dll)|*.dll|All Files (*.*)|*

en: Only libmp3lame.so|libmp3lame.so|Shared Object files (*.so)|*.so|All Files (*)|*
it: Solo libmp3lame.so|libmp3lame.so|File oggetto condivisi(*.so)|*.so|Tutti i file (*)|*

en: Open
it: Apri

en: Original Value
it: Valore originale

en: Other contributors:
it: Altri collaboratori:

en: Other...
it: Altri...

en: Passed correctness check!
it: Controllo di correttezza passato!

en: Paste
it: Incolla

en: Paste: %d
it: Incolla: %d

en: Pasted from the clipboard
it: Incollato dagli appunti

en: Pause
it: Pausa

en: Performing %d edits...
it: Sto applicando %d modifiche...

en: Performing Echo
it: Sto applicando l'Eco

en: Performing FFT Filter
it: Sto applicando il filtro FFT

en: Performing Ladspa Effect: %s
it: Sto applicando l'Effetto Ladspa: %s

en: Phaser by Nasca Octavian Paul
it: Phaser di Nasca Octavian Paul

en: Pitch (EAC)
it: Intonazione (EAC)

en: Play
it: Riproduci

en: Play other tracks while recording new one
it: Riproduci le altre tracce mentre ne registro una nuova

en: Playback Device
it: Dispositivo di riproduzione audio

en: Please enter a positive number for the decay factor:
it: Immettere un numero positivo per il fattore di decadimento:

en: Please enter a positive number for the delay time:
it: Immettere un numero positivo per il periodo di ritardo

en: Plot Spectrum
it: Mostra lo Spettro

en: Plugins %d to %d
it: Plugins %d a %d

en: Preferences
it: Preferenze

en: Preparing...
it: Sto preparando...

en: Primary developer
it: Sviluppatore principale

en: Program build date:
it: Data di rilascio del programma:

en: Programmer
it: Programmatore

en: Progress
it: Avanzamento

en: Project leader and primary programmer
it: Leader del progetto e principale sviluppatore

en: Project rate:
it: Frequenza:

en: Quality
it: Qualità

en: Quick Mix
it: Mix Veloce

en: Quick mix
it: Mix veloce

en: Random Seed :
it: Germe casuale :

en: Reading data again...
it: Rileggo nuovamente i dati...

en: Record
it: Registra

en: Record in Stereo
it: Registra in stereo

en: Recording Device
it: Dispositivo di registrazione

en: Rectangular
it: Rettangolare

en: Redo
it: Ripristina

en: Remove
it: Rimuovi

en: Remove Noise
it: Rimuovi il rumore

en: Remove Track(s)
it: Rimuovi Traccia(e)

en: Removed audio track(s)
it: Traccia/e audio rimossa/e

en: Removed track '%s.'
it: Rimossa traccia %s

en: Removing Noise
it: Sto rimuovendo il rumore

en: Renamed '%s' to '%s'
it: Ho rinominato %s' in %s'

en: Resonance:
it: Risonanza

en: Restore Defaults
it: Ripristina predefiniti

en: Reverse
it: Inverti

en: Reversing
it: Sto invertendo

en: Right Channel
it: Canale Destro

en: Right,
it: Destra,

en: Run
it: Avvia

en: Run Benchmark
it: Avvia prove di sistema

en: Run Benchmark...
it: Avvia prove di sistema...

en: Save
it: Salva

en: Save %s File As:
it: Salva %s Come:

en: Save Project
it: Salva il Progetto

en: Save Project &As...
it: S&alva il Progetto con nome...

en: Save Project As
it: Salva il Progetto con nome

en: Save Project As:
it: Salva il Progetto con nome:

en: Save changes before closing?
it: Salvare i cambiamenti prima di chiudere?

en: Save changes?
it: Salvare i cambiamenti?

en: Saved %s
it: Salvato %s

en: Sawtooth
it: Dente di sega

en: Search Online Help
it: Cerca nell'Aiuto in Linea

en: Search Online Help...
it: Cerca nell'Aiuto in Linea...

en: Search for?
it: Cosa devo cercare?

en: Search help for keyword
it: Cerca aiuto per parola-chiave

en: Select All
it: Seleziona Tutto

en: Select Cursor to End
it: Seleziona dal cursore alla fine

en: Select Start to Cursor
it: Seleziona dall'inizio al cursore

en: Select a MIDI file...
it: Seleziona un file MIDI...

en: Select a few seconds of just noise
    so Audacity knows what to filter out, then
    click Get Noise Profile:
it: Seleziona alcuni secondi di solo rumore
    in questo modo Audacity può sapere cosa filtrare, quindi
    clicca su Dai Profilo Rumore:

en: Select a text file containing labels...
it: Seleziona un file contenente le etichette...

en: Select all of the audio you want filtered,
    choose how much noise you want filtered out,
    and then click Remove Noise.
it: Seleziona tutto l'audio che vuoi filtrare,
    scegli quanto rumore vuoi che venga filtrato e rimosso,
    e infine clicca su Rimuovi Rumore.

en: Select an audio file...
it: Seleziona un file audio...

en: Select any uncompressed audio file...
it: Seleziona un qualsiasi file audio non compresso...

en: Selection Tool
it: Strumento Selezione

en: Selection: %.3lf - %.3lf (%.3lf NTSC frames)   %s
it: Selezione: %.3lf - %.3lf (%.3lf NTSC frames)   %s

en: Selection: %.3lf - %.3lf (%.3lf PAL frames)   %s
it: Selezione: %.3lf - %.3lf (%.3lf PAL frames)   %s

en: Selection: %.3lf - %.3lf (%.3lf film frames)   %s
it: Selezione: %.3lf - %.3lf (%.3lf film frames)   %s

en: Selection: %02i:%02i:%06.3lf - %02i:%02i:%06.3lf (%02i:%02i:%06.3lf cdda min:sec:frames)   %s
it: Selezione: %02i:%02i:%06.3lf - %02i:%02i:%06.3lf (%02i:%02i:%06.3lf cdda min:sec:frames)   %s

en: Selection: %i+%04i - %i+%04i (%i+%04i cdda sectors+bytes)   [based on rate = %7.1f - for use with 44100 only]
it: Selezione: %i+%04i - %i+%04i (%i+%04i settori cdda+bytes)   [basato sulla frequenza = %7.1f - da usare solo a 44100]

en: Selection: %i+%i - %i+%i (%i+%i sec+samples)   [based on rate = %7.1f - use Set Rate to reset/set]
it: Selezione: %i+%i - %i+%i (%i+%i sec+campioni)   [basato sulla frequenza = %7.1f - usa Imposta Frequenza per resettare/impostare]

en: Selection: %i:%02i+%i - %i:%02i+%i (%i:%02i+%i min:sec+samples)   [based on rate = %7.1f - use Set Rate to reset/set]
it: Selezione: %i:%02i+%i - %i:%02i+%i (%i:%02i+%i min:sec+campioni)   basato sulla frequenza = %7.1f - usa Imposta Frequenza per resettare/impostare]

en: Selection: %i:%09.6f - %i:%09.6f (%i:%09.6f min:sec)   %s
it: Selezione: %i:%09.6f - %i:%09.6f (%i:%09.6f min:sec)   %s

en: Selection: %i:%09.6lf - %i:%09.6lf (%i:%09.6lf min:sec)   [based on rate = %7.1f - use Set Rate to reset/set]
it: Selezione: %i:%09.6lf - %i:%09.6lf (%i:%09.6lf min:sec)   [basato sulla frequenza  = %7.1f - usa Imposta Frequenza per resettare/impostare]

en: Selection: %lf - %lf (%lf sec)   %s
it: Selezione: %lf - %lf (%lf sec)   %s

en: Selection: %lf - %lf (%lf sec)   [based on rate = %7.1f - use Set Rate to reset/set]
it: Selezione: %lf - %lf (%lf sec)   [basato sulla frequenza = %7.1f - usa Imposta Frequenza per resettare/impostare]

en: Selection: %li - %li (%li samples)   [based on rate = %7.1f - use Set Rate to reset/set]
it: Selezione: %li - %li (%li campioni)   [basato sulla frequenza = %7.1f - usa Imposta Frequenza per resettare/impostare]

en: Selection: invalid iformat value (%i) in TrackPanel.cpp
it: Selezione: formato non valido (%i) in TrackPanel.cpp

en: Set Rate
it: Imposta frequenza

en: Set Sample Format
it: Imposta la frequenza di campionamento

en: Set Selection Format
it: Imposta il formato della selezione

en: Shorten (lossless compression)
it: Riduci (compressione con perdita di qualità)

en: Show detailed info about each block file
it: Mostra informazioni dettagliate su ogni block file

en: Show detailed info about each editing operation
it: Mostra informazioni dettagliate su ogni operazione di modifica

en: Silence
it: Silenzio

en: Silence selection
it: Azzera la selezione

en: Silenced selected tracks for %.2f seconds at %.2f
it: Azzerato il volume delle tracce selezionate per %.2f secondi a %.2f

en: Sine
it: Sinusoidale

en: Size
it: Dimensione

en: Skip to End
it: Vai alla Fine

en: Skip to Start
it: Vai all'Inizio

en: Slid track '%s' %s %.02f seconds
it: Sposta traccia '%s' %s %.02f secondi

en: Some of your preferences were from an earlier version of Audacity and have been reset.
it: Alcune delle vostre preferenze provengono da una versione precedente di Audacity e devono essere azzerate

en: Sorry, Ladspa Effects cannot be performed on stereo tracks where the individual channels of the track do not match.
it: Spiacente, l'Effetto Ladspa non si può applicare sulle tracce stereo quando i canali individuali non corrispondono.

en: Sorry, pathnames longer than 256 characters not supported.
it: Spiacente, i nomi di file più lunghi di 256 caratteri non sono supportati.

en: Special thanks:
it: Ringraziamenti particolari:

en: Spectrograms
it: Spettrogramma

en: Spectrum
it: Spettro

en: Split
it: Dividi

en: Split At Labels
it: Dividi come etichette

en: Split Stereo Track
it: Dividi traccia stereo

en: Split at labels
it: Dividi come etichette

en: Split stereo track '%s'
it: Dividi la traccia stereo '%s'

en: Square
it: Quadrata

en: Stages:
it: Fasi:

en: Standard Autocorrelation
it: Autocorrelazione Standard

en: Step 1
it: Passo 1

en: Step 2
it: Passo 2

en: TEST FAILED!!!
it: TEST FALLITO!!!

en: Temp. Directory
it: Cartella temporanea

en: Test Data Size (MB):
it: Dimensione dei Dati (MB):

en: Test data size should be in the range 1 - 2000 MB.
it: La dimensione dei dati del test deve essere compresa tra 1 e 2000 MB.

en: Text files (*.txt)|*.txt|All files (*.*)|*.*
it: File di Testo (*.txt)|*.txt|Tutti i file (*.*)|*.*

en: That project is already open in another window.
it: Questo progetto è già stato aperto in un'altra finestra.

en: The maximum frequency must be an integer
it: La frequenza massima deve essere un numero intero

en: There are no label tracks to export.
it: Non ci sono tracce etichetta da esportare

en: There were %d buffer underruns, data was lost.
it: Ci sono stati %d buffer underruns, i dati sono stati persi.

en: There were %d possibly repeated frames, last near %lf seconds.
it: C'erano %d possibili frame ripetuti, l'ultimo a circa %lf secondi.

en: This is a beta version of the program.  It may contain bugs and unfinished features.  We depend on your feedback, so please visit our website and give us your bug reports and feature requests.
it: Questo programma è ancora in beta!  Può contenere bug e funzionalità incomplete. Noi dipendiamo dalle vostre segnalazioni, quindi visitate il nostro sito web e informateci dei bug che avete trovato e delle funzionalità che vi interessano.

en: This project was saved by a different version of Audacity and is no longer supported.
it: Questo progetto è stato salvato da una differente versione di Audacity e non è più supportato

en: This version of Audacity was not compiled with %s support.
it: Questa versione di Audacity non è stata compilata con il supporto per il formato. %s.

en: Time Shift Tool
it: Strumento di spostamento temporale

en: Time to check all data (2): %ld ms
it: Tempo per controllare tutti i dati (2): %ld ms

en: Time to check all data: %ld ms
it: Tempo per controllare tutti i dati: %ld ms

en: Time to perform %d edits: %ld ms
it: Tempo per applicare %d modifiche: %ld ms

en: Title:
it: Titolo:

en: To plot the spectrum, all selected tracks must be the same sample rate.
it: Per disegnare lo spettro, tutte le tracce selezionate devono avere la stessa frequenza di campionamento.

en: Tone Generator
it: Generatore di toni

en: Tone...
it: Tono...

en: Too much audio was selected.  Only the first %.1f seconds of audio will be analyzed.
it: E' stato selezionato troppo audio: saranno analizzati solo i primi %.1f secondi.

en: Track Name
it: Nome della Traccia

en: Track Number:
it: Numero della Traccia:

en: Trial %d
it: Prova %d

en: Trim
it: Elimina

en: Trim everything outside selection
it: Elimina tutto fuori dalla selezione

en: Trim file to selection
it: Taglia il file nella selezione

en: Unable to determine
it: Impossibile da determinare

en: Unable to open target file for writing
it: Impossibile scrivere sul file di destinazione

en: Uncompressed Export Format
it: Formato di esportazione non compresso

en: Undo
it: Annulla

en: Undo History
it: Cronologia degli annullamenti

en: Undo Levels Available (lots and lots)
it: Livelli annullamento disponibili (parecchi)

en: Undo Levels Available: %d
it: Livelli di annullamento disponibili: %d

en: Unknown Subtype
it: Sottotipo Sconosciuto

en: Unknown command line option: %s
it: Opzione da riga di comando sconosciuta: %s

en: Unknown header
it: Intestazione sconosciuta

en: Up Octave
it: Un'ottava sopra

en: Update spectrogram while playing
it: Aggiorna lo spettrogramma durante l'esecuzione

en: Use OGG instead of MP3
it: Usa OGG al posto di MP3

en: Using %d blocks of %d samples each, for a total of %.1f MB.
it: Sto usando %d blocchi di %d campioni ciascuno, per un totale di % 1f MB.

en: Using block size of %ld
it: Sto usando una dimensione dei blocchi di %ld

en: Validation error
it: Controllo errori

en: Value must be from %d to %d.
it: Il valore deve essere compreso tra %d e %d.

en: Values in columns must be in ascending order.
it: I valori in colonna devono essere in ordine ascendente.

en: Vorbis version mismatch
it: Versione di Vorbis non compatibile

en: Wah Frequency Offset (%):
it: Wah: bilanciamento frequenza (%):

en: Warning: there is very little free disk space left on this volume. Please select another temporary directory in your preferences.
it: Attenzione: è rimasto veramente poco spazio su questo disco. Per piacere selezionare nelle preferenze un'altra cartella temporanea

en: Waveform
it: Forma d'onda

en: Waveform (dB)
it: Forma d'onda (dB)

en: Waveform:
it: Forma d'onda:

en: When importing uncompressed audio files
it: Importazione di file audio non compressi

en: Where is %s?
it: Dove si trova %s?

en: Where is audacity-help.htb?
it: Dove si trova audacity-help.htb?

en: White Noise
it: Rumore bianco

en: Year:
it: Anno:

en: You must select a track first.
it: Devi prima selezionare una traccia.

en: Your tracks will be mixed down to a single mono channel in the exported file.
it: Nel file esportato le vostre tracce saranno mixate in un singolo canale mono.

en: Your tracks will be mixed down to two stereo channels in the exported file.
it: Nel file esportato le vostre tracce saranno mixate in due canali stereo.

en: Zoom &In
it: Zoom avant&i

en: Zoom &Normal
it: Zoom &normale

en: Zoom &Out
it: Zoom indietr&o

en: Zoom In
it: Zoom avanti

en: Zoom Normal
it: Zoom normale

en: Zoom Out
it: Zoom indietro

en: Zoom Tool
it: Strumento Zoom

en: Zoom to &Selection
it: Ingrandisci la &selezione

en: Zoom to Selection
it: Ingrandisci la selezione

en: benchmark.txt
it: prove.txt

en: down
it: giù

en: labels.txt
it: etichette.txt

en: left
it: sinistra

en: right
it: destra

en: spectrum.txt
it: spettro.txt

en: up
it: su
